Usługi dostępne na serwerach Platinum

Tutaj znajduje się opis usług dostępnych na serwerach Platinum oraz informacje o ich dostępności.

Jeśli użytkownik chciałby uzyskać dodatkową lub niestandardową konfigurację usług to powinien złożyć podanie o usługę.

Wszystkie usługi z wyjątkiem baz danych (które są dostępnie wyłącznie na localhost) oraz SSL są dostępne również w następujących domenach:
platinum.linux.pl
platinum.edu.pl
platinum.org.pl

Na dzień obecny na serwerze platinum.edu.pl są dostępne następujące usługi:

Bezpieczna poczta elektroniczna przez SMTP z SSL/TLS, z automatycznym skanerem antywirusowym i odspamiaczem (spamassassin) oraz IMAP/POP3.

Domyślna: Tak.

Porty, na których działa usługa poczty wychodzacej:
SMTP: 25 – Połączenie nieszyfrowane.
SMTPS: 465 – Bezpieczne połączenie szyfrowane.

Porty na których działa usługa poczty przychodzącej:
IMAP: 143 – Połączenie nieszyfrowane.
IMAPS: 993 – Bezpieczne połączenie szyfrowane.
POP3: 110 – Połączenie nieszyfrowane.
POP3S: 995 – Bezpiecznie połączenie szyfrowane.

Zalecane jest używanie połączeń szyfrowanych oraz odbiór poczty poprzez IMAP. Protokół ten umożliwa tworzenie i dostęp do folderów poczty na serwerze Platinum innych niż INBOX (nie trzeba ich więc tworzyć na swoim komputerze ryzykując ich utratę), dostęp do folderu spam. Protokół POP3 może być w wycofany w późniejszym czasie.

Z poczty elektronicznej na serwerze Platinum (przez IMAP) można również korzystać poprzez interfejs WWW pod adresem: http://mail.platinum.linux.pl oraz w telefonach z systemem Android za pomocą aplikacji RoundCube Mail.

Możliwe jest posiadanie własnej domeny (wykupionej u odpowiedniego rejestratora) dla poczty email. Jeśli użytkownik pragnie realizować usługi pocztowe na domenie, która nie jest utrzymywana na serwerach DNS Platinum musi dodać odpowiednie wpis IN MX:
IN MX 10 mail.platinum.edu.pl.
IN MX 20 mail2.platinum.edu.pl.
Więcej informacji na ten temat można uzyskać na forum patrz też “utrzymywanie domen” poniżej.

Serwer WWW – hosting stron.

Pliki stron WWW umieszcza się w katalogu ~/public_html zaś dostępne są one standardowo pod adresami: https://login.platinum.linux.pl/ i http://login.platinum.edu.pl. Transmisja SSL jest realizowana przy użyciu zaufanego certyfikatu AlphaSSL, mod_userdir nie jest dostępny więc adresy typu http://platinum.linux.pl/~login/ nie działają.

Możliwe jest posiadanie własnej domeny (wykupionej u odpowiedniego rejestratora) dla serwera www. Jeśli użytkownik pragnie realizować usługi www na domenie, która nie jest utrzymywana na serwerach DNS Platinum musi skonfigurować ją tak by wpis IN A wskazywał na IP 137.74.1.182 lub wpis IN CNAME wskazywał na host platinum.edu.pl. Więcej informacji na ten temat można uzyskać na forum patrz też “utrzymywanie domen” poniżej.

Serwer WWW na serwerze platinum.edu.pl wspiera:
– Połączenia szyfrowane (SSL) z certyfikatem kwalifikowanym.
– Hosty wirtualne.
– PHP z obsługą baz danych PostgreSQL i MariaDB.
– CGI Perl (na życzenie)

Domyślna: PHP, MariaDB i vhost dla użytkownika: tak, CGI nie (należy napisać email do administratora w celu uzyskania dostępu).

Bazy danych – MariaDB oraz Sqlite.

Serwer platinum.linux.pl oferuje dostęp do powyższych baz danych w wersji 5.5 dla MariaDB i 3.7 dla Sqlite. Każdy użytkownik otrzymuje jedną bazę danych MariaDB. Nie jest możliwe uzyskanie dodatkowej bazy MariaDB.
Domyślna: Tak.

Serwer nie oferuje dostępu do baz danych za pomocą graficznych konfiguratorów (PHPMyAdmin itp.). Każdy użytkownik chcący używać innego klienta baz danych niż standardowy klient CLI musi zainstalować go samodzielnie na swoim koncie.

Utrzymawanie (parkowanie) domen (serwer DNS).

Każdy użytkownik może do swojego konta wykupić domenę i “zaparkować” ją na serwerze platinum.edu.pl (Master DNS). Każda domena obsługiwana przez platinum.edu.pl posiada dwa dodatkowe, zapasowe serwery nazw. Po skonfigurowaniu domeny po swojej stronie (w panelu klienta rejestratora domen) należy wysłać email do administratora zawierający listę usług jakie mają być realizowane na domenie.

Przy rejestracji domeny należy podać następujące serwery nazw:
główny DNS (primary): ns1.platinum.edu.pl (wymagany do działania usługi),
zapasowy DNS (secondary): ns2.platinum.edu.pl (lub dowolny inny).
Domyślna: Nie.

Secure Shell (SSH).

Bezpieczny, szyfrowany dostęp do powłoki uniksowej (shella) wraz z szerokim zakresem programów CLI takich jak kompilatory i interpretery różnych języków programowania, klienty poczty (Pine, Mutt itp), przeglądarki WWW (Links, Lynx itp.), komunikatory internetowe (EKG, Irssi) i wiele innych. Z tego względu że każdy użytkownik ma dostęp do swojego konta przez SSH i SCP serwery Platinum nie oferują usługi FTP.
Domyślna: Tak.

Internet Relay Chat (IRC).

Dostęp do IRC, dla wybranych użytkowników, przez “tekstowe” klienty IRC.
Serwer platinum.linux.pl nie oferuje połączeń BNC ani też innych IRC proxy. Zabronione jest używanie botów ircowych.

Domyślna: Tak.

Ostatnia aktualizacja strony: 18.06.2024, 00:32:12.